Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній Раді прийняти у другому читанні та в цілому як закон законопроект 11387 про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом.
Зокрема, у редакції законопроекту до першого читання, який 22 серпня 2024 року Верховна Рада прийняла за основу, передбачаються підвищені штрафи у статті 185-3 КУпАП, яка встановлює відповідальність за прояв неповаги до суду. Нагадаємо, що неповагою можна визнати зокрема злісне ухилення від явки до суду.
Так, у редакції законопроекту до першого читання, за прояв неповаги до суду пропонувалося штрафувати до 3400 грн, за повторне порушення – 6800 грн. За неповагу до КСУ зможуть оштрафувати до 6800 грн.
Змінюються і розміри грошових стягнень за неприбуття на виклик у статті 139 КПК. Так, якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі:
Таким чином, у разі неприбуття на виклик слідчого такі особи мають сплатити до 3028 грн (за чинним КПК - до 1514 грн), а у разі неприбуття на виклик судді - до 12 112 грн (наразі – до 6056 грн).
Законопроект також передбачає низку змін до КУпАП і КПК у частині забезпечення явки осіб до суду.
Даний законопроект передбачає, серед іншого, й те, що неприбуття у підготовче судове засідання потерпілого, його представника, цивільного позивача, цивільного відповідача, їх представників, які були належним чином повідомлені, не перешкоджатиме вирішенню питань, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду.