flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд присяжних.

16 травня 2019, 14:00

            Законом України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено: «Народ бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних».

Хто ж такі присяжні? Які їх права та обов’язки?

Присяжні – це особи, які у випадках, визначених процесуальним законом, та за їх згодою вирішують справи у складі суду разом із суддею або залучаються до здійснення правосуддя та отримують за час виконання обов’язків у суді винагороду, розраховану, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.

Згідно списку присяжних, затвердженим рішенням 19 сесії 7 скликання Шаргородської міської ради 20 червня 2018 року у Шаргородському районному суді передбачено 20 присяжних. Зазначений список буде поновлятися в 2021 році. Шаргородський районний суд запрошує бажаючих брати участь у здійсненні правосуддя долучатися до нас в якості присяжного. Для цього необхідно мати бажання на неупереджений і справедливий розгляд справ, а також відповідати певним вимогам.

Статтею 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено :

  • присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом;
  • не включається до списків присяжних громадяни:

а) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;

б)які мають хронічні і психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;

в) які мають незняту чи непогашену судимість;

г) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовців, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;

д)особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

ж) громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;

з) особи, які не володіють державною мовою.

Особа, включена до списку присяжних, зобов’язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.

Права та обов’язки присяжних:  

-  брати участь у дослідженні всіх відомостей та доказів у судовому засіданні;

-  робити нотатки під час судового засідання;

-  з дозволу головуючого ставити запитання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, експертам, іншим особам, які допитуються;

- просити головуючого роз'яснити норми закону, що підлягають застосуванню під час вирішення питань, юридичні терміни і поняття, зміст оголошених у судовому засіданні документів, ознаки злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа.

- кожен із присяжних має право заявити про неможливість його участі в судовому розгляді, вказавши на причину цього, та заявити собі самовідвід.

Проте, якщо Ви вирішили стати присяжним, то пам’ятайте, що окрім прав, матимете ряд обов’язків, а саме:

-  правдиво відповісти на запитання головуючого і учасників судового провадження щодо можливих перешкод, передбачених цим Кодексом або законом, для його участі в судовому розгляді, його стосунків з особами, які беруть участь у кримінальному провадженні, що підлягає розгляду, та поінформованості про його обставини, а також на вимогу головуючого подати необхідну інформацію про себе;

-  додержуватися порядку в судовому засіданні і виконувати розпорядження головуючого;

-  не відлучатися із залу судового засідання під час судового розгляду;

-  не спілкуватися без дозволу головуючого з особами, що не входять до складу суду, стосовно суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього;

-  не збирати відомості, що стосуються кримінального провадження, поза судовим засіданням;

-  не розголошувати відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і стали відомі присяжному у зв'язку з виконанням його обов'язків.

            Крім того, присяжні мають враховувати, що відповідно до пункту 1 статті 3 та пункту 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» присяжні, під час виконання ними обов’язків у суді, зобов’язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайту Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.