Відповідно до плану роботи Шаргородського районного суду Вінницької області на І півріччя 2012 року узагальнено практику розгляду Шаргородським районним судом кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи за 2011 рік.
В ході проведення узагальнення встановлено, що у 2011 році в провадженні Шаргородського районного суду перебувало 157 кримінальних справ стосовно 185 осіб, при цьому – 3 кримінальні справи становлять залишок з 2010 року і надійшло в провадження суду в 2011 році 154 кримінальних справи.
За період 2011 року Шаргородським районним судом розглянуто 152 кримінальних справи щодо 156 осіб. З вказаних справ розглянуто:
- з постановленням вироку – 130 кримінальних справ щодо 134 осіб;
- направлено для проведення додаткового розслідування – 3 кримінальні справи стосовно 3 осіб;
- закрито 16 кримінальних справ стосовно 16 осіб;
- застосовано примусові заходи медичного характеру по 1 кримінальній справі стосовно 1 особи;
- направлено за підсудністю – 2 кримінальні справи щодо 7 осіб.
У 2011 році до Шаргородського районного суду надійшло 20 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи стосовно 22 осіб. З них розглянуто 18 кримінальних справ стосовно 19 осіб.
Так, в 2011 році з постановленням вироку розглянуто 6 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи стосовно 7 осіб; закрито провадження у справах даної категорії стосовно 8 осіб; застосовано примусові заходи медичного характеру по одній кримінальній справі щодо однієї особи; направлено за підсудністю 2 кримінальні справи вказаної категорії щодо 2 осіб; направлено для проведення додаткового розслідування прокурору 1 кримінальну справу щодо 1 особи.
За проаналізований період Шаргородським районним судом розглянуто: 2 кримінальних справи про злочини, передбачені ст.115 КК України, стосовно 2 осіб, зокрема, 1 кримінальна справа направлена за підсудністю, а по 1 кримінальній справі щодо особи застосовано примусові заходи медичного характеру; 4 кримінальні справи стосовно 6 осіб про злочини, передбачені ст.121 КК України; 3 кримінальні справи стосовно 3 осіб про злочини, передбачені ст.122 КК України; 1 кримінальна справа стосовно 1 особи про злочин, передбачений ст.128 КК України; 10 кримінальних справ щодо 11 осіб про злочини, передбачені ст. 125 КК України.
При призначенні до попереднього та судового розгляду кримінальних справ даної категорії суддями Шаргородського районного суду дотримувалися вимоги ст.ст. 241,256 КПК України.
Наприклад, справа №1-Х/2011 про обвинувачення гр-на П. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.122 КК України надійшла до Шаргородського районного суду 2.03.2011 року, призначена до попереднього розгляду і розглянута в попередньому розгляді 15.03.2011 року. Призначена до розгляду в судовому засіданні на 1.04.2011 року.
Судовий розгляд кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи суддями Шаргородського районного суду проводиться якісно. Випадків скасування вироків Шаргородського районного суду по справах даної категорії в апеляційному та касаційному порядку за проаналізований період не було.
При призначенні кримінального покарання підсудним за злочини проти життя та здоров’я особи суддями Шаргородського районного суду дотримуються вимоги ст.65 КК України, враховується ступінь тяжкості вчиненого злочину, особа винного, обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання. Особам, які вчинили злочин, призначається покарання, необхідне і достатнє для їх виправлення та попередження вчинення ними нових злочинів.
Із 7 осіб, щодо яких у 2011 році Шаргородським районним судом розглянуто кримінальні справи даної категорії з постановленням вироку, засуджено:
- до позбавлення волі на певний строк із звільненням від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України – 2 особи;
- до обмеження волі на певний строк із звільненням від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України – 1 особу;
- до сплати штрафу – 2 особи;
- до арешту – 1 особу;
- до виправних робіт – 1 особу.
Зокрема в 2011 році Шаргородським районним судом розглянуто 3 кримінальних справи стосовно 3 осіб за умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження. Вказані злочини вчинили 2 особи, які не працюють та 1 працююча особа.
Із зазначених осіб засуджено до позбавлення та обмеження волі на певний строк із звільненням від покарання з випробуванням відповідно до ст. 75 КК України 2 особи, 1 особа засуджена до виправних робіт .
Наприклад, 18.04.2011 року Шаргородським районним судом засуджений за ч.1 ст.122 КК України до позбавлення волі строком на 2 роки з випробуванням та іспитовим строком на два роки гр-н П., житель с. Слобода-Шаргородська Шаргородського району, не працюючий. Злочин вчинено за наступних обставин:
Гр-н П., 7.01.2011 року близько 21 години, перебуваючи в приміщенні житлового будинку в с. Носиківка Шаргородського району Вінницької області на вул. Жовтневій, 106, де він спільно із своєю матір’ю гр-н П. винаймав житло, будучи в стані алкогольного сп’яніння, розпочав словесну суперечку з останньою з приводу її зауваження про те, що він не розпалив в печі. В дану суперечку між підсудним гр-ном П. та його матір’ю гр-кою П. втрутився гр-н Ч., котрий прийшов спільно з гр-ном Б. в будинок на вул. Жовтневій, 106 в с.Н з метою взяти для перегляду ДВД-диски, зробивши при цьому в грубій формі зауваження підсудному з приводу того, щоб останній не кричав на свою матір. Після цього підсудний П. з-під ліжка, на якому сидів, вийняв сокиру і намагався підвестися, але гр-н Ч. підбіг до нього і намагався його заспокоїти та вирвати з його рук сокиру. Вирвавши із рук гр-на П. сокиру з допомогою гр-на П., котрий знаходився поряд, гр-н Ч. намагався втекти і спільно з гр-ном Б. вибіг з будинку, та, пробігши близько 7-8 метрів, посковзнувшись, впав на живіт, а підсудний П., скориставшись цим, наздогнав гр-на Ч. та, умисно, наніс останньому три удари обухом сокири по голові, а також наніс кілька ударів обухом сокири по спині, шиї, плечах. Після того, як гр-н Ч. намагався підвестися з землі, прикриваючи голову руками, підсудний П. наніс йому ще один удар по лівій руці, але останній, вирвавшись від підсудного, почав тікати та вибіг на поле, де вгруз у глибокий сніг і впав. Проте, маючи умисел на нанесення гр-ну Ч. тілесних ушкоджень, підсудний П. наздогнав його та завдав ще два удари сокирою по спині. Внаслідок вказаних дій підсудного П. потерпілому Ч. спричинено тілесні ушкодження у вигляді: рублених ран – тім’яної ділянки голови зліва, тім’яно-потиличної ділянки голови зліва, потиличної ділянки голови зліва; саден – на задній поверхні шиї, в ділянці лівого плечового суглобу, на спині (4); відкритого перелому основної фаланги 3-го пальця лівої кисті зі зміщенням відламків, що виникли від дії гострого рубаючого предмета (предметів), які в своїй сукупності відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеню важкості, так як спричиняють за собою тривалий розлад здоров’я, терміном понад три тижні. Відкритий перелом основної фаланги 3-го пальця лівої кисті зі зміщенням відламків відноситься до тілесних ушкоджень середнього ступеня важкості, так як спричиняє за собою тривалий розлад здоров’я терміном понад три тижні. Рублені рани – тім’яної ділянки голови зліва, тім’яно-потиличної ділянки голови зліва, потиличної ділянки голови зліва відносяться до легких тілесних ушкоджень, які спричиняють за собою короткочасний розлад здоров’я. Садна на задній поверхні шиї, в ділянці лівого плечового суглобу, на спині (4) відносяться до легких тілесних ушкоджень.
Також, у 2011 році Шаргородським районним судом розглянуто 1 кримінальну справу щодо 1 особи за вчинення злочину, передбаченого за ст.128 КК України.
Наприклад, 23.06.2011 року Шаргородським районним судом закрито на підставі ст.46 КК України за примиренням винного з потерпілим кримінальну справу щодо гр-на В., якого також звільнено від кримінальної відповідальності. Суд визнав доведеним, що гр-н В. 4.09.2011 року близько 13 години, перебуваючи в власному будинку, що знаходиться в селі К. Шаргородського району Вінницької області, на вул. І. Ф., 11, під час словесної суперечки з гр-ном Т., котрий прийшов у вказаний будинок провідати свого родича і діда підсудного – К., стоячи під час суперечки біля дверей у веранді будинку, штовхнув гр-на Т., який був у стані сп’яніння, рукою у праве плече, від чого останній, втративши рівновагу, впав на бетоновану східцю правим боком тулуба, а обличчям – на дерев’яну східцю, втративши на деякий час свідомість.
Згідно висновку судово-медичної експертизи за №56 від 11.04.2011-14.04.2011 року у гр-на Т. мали місце наступні тілесні ушкодження: закритий перелом 8-9 ребер справа з зміщенням відламків; крововилив під кон’юктиву лівого ока; гематома повік лівого ока; синець в області повік правого ока. Закритий перелом 8-9 ребер справа з зміщенням відламків відноситься до тілесних ушкоджень середнього ступеню важкості, так як спричиняють за собою тривалий розлад здоров’я терміном понад два тижні; крововилив під кон’юктиву лівого ока, гематома повік лівого ока, синець в області повік правого ока – відносяться до легких тілесних ушкоджень. Тілесні ушкодження у гр-на Т. могли утворитися при падінні з висоти власного зросту при приданні тілу прискорення і ударі об бетоновану та дерев’яну східці.
Тобто підсудний В., внаслідок злочинної недбалості, оскільки його умислом не охоплювалося заподіяння гр-ну Т. тілесних ушкоджень середнього ступеню тяжкості при падінні з висоти власного зросту на бетоновану та дерев’яну східці, не бажав, але повинен був і міг передбачити можливість падіння останнього і настання від цього суспільно-небезпечних наслідків у виді отримання тілесних ушкоджень середнього ступеню тяжкості.
Враховуючи клопотання підсудного та його захисника, потерпілого, а також думку прокурора, провадження у справі закрито на підставі ст.46 КК України.
Крім того, наприклад, 29.07.2011 року Шаргородським районним судом до позбавлення волі строком на п’ять років з випробуванням та іспитовим строком на три роки засуджено за ч.1 ст.121 КК України гр-н С.. Злочин вчинено за наступних обставин: 12.01.2011 року біля 23 години, гр-н С., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння за місцем свого проживання в квартирі №19 по вул. Г. в с. Рахни-Лісові розпочала суперечку із своїм співмешканцем Ш. на побутовому грунті, під час якої нанесла біля трьох ударів долонями по обличчю потерпілого, після чого, будучи обуреною від нанесеного у відповідь удару кулаком в обличчя, взяла кухонний ніж, і, з метою нанесення тілесних ушкоджень гр-ну Ш., нанесла два удари ножем в плече та грудну клітку останнього, спричинивши тілесні ушкодження у виді проникаючого колото-різаного поранення лівої половини грудної клітки з пошкодженням 4 ребра зліва та міжреберної артерії, яке ускладнилося згорнутим гемотораксом, та різаної рани лівого плеча.
У 2011 році Шаргородським районним судом розглянуто 1 кримінальну справу даної категорії із застосуванням щодо підсудного примусових заходів медичного характеру.
А саме, 23.12.2011 року Шаргородським районним судом застосовано примусові заходи медичного характеру щодо підсудного Ч., котрий вчинив злочини, передбачені ч.4 ст.296, ч.2 ст.146, ч.3 ст.289, ст.15 та п.6 ч.2 ст. 115, ч.1 ст.309 КК України. Суд визнав доведеним , що 8.06.2011 року, близько 13 години 50 хвилин гр-н Ч., перебуваючи на вулиці С. Н. біля будинку №8 в м. В, демонструючи зневагу до загальноприйнятих норм співжиття та моралі, діючи з мотивів явної неповаги до суспільства, почав голосно висловлюватися нецензурними словами в адресу перехожих громадян, після чого, діставши із кишені заздалегідь заготовлений сигнально-шумовий револьвер, здійснив з нього 3 постріли в напрямку громадян, які перебували на вулиці, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, вчинивши суспільно-небезпечне діяння, яке підпадає під ознаки злочину, передбаченого ч.4 ст.296 КК України, тобто хуліганство – грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, із застосуванням предмету, спеціально пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, гр-н Ч. після цього з метою незаконного позбавлення волі людини та заволодіння її транспортним засобом, тримаючи в руках сигнально-шумовий револьвер моделі «OLIMPIC-6», підійшов до припаркованого біля будинку №8 на вул. С. Н. автомобіля марки ІЖ з державним номером АВ 56-74 АР, за кермом якого знаходився гр-н В., сів у салон вказаного автомобіля, і, погрожуючи останньому револьвером, примусив гр-на В. проти його волі їхати у напрямку центру м. Вінниці. Доїхавши таким чином до перехрестя вулиць Першотравнева та Театральна у м. Вінниці, гр-н Ч. наказав зупинити автомобіль, вийшов з нього та пішов у невідомому напрямку. При цьому гр-н Ч. вчинив суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочинів, передбачених ч.2 ст.146 та ч.3 ст.289 КК України, тобто незаконне позбавлення волі потерпілого способом, небезпечним для життя потерпілого, із застосуванням зброї, а також – незаконне заволодіння транспортним засобом, поєднане з погрозою застосування насильства.
Після цього, продовжуючи скоювати злочини, близько 14 години 30 хвилин, перебуваючи на перехресті вулиць Першотравнева та Театральна в м. Вінниці, маючи умисел на незаконне позбавлення волі потерпілого та незаконне заволодіння транспортним засобом, тримаючи в руках сигнально-шумовий револьвер моделі «OLIMPIC-6», гр-н Ч. протиправно сів до автомобіля ВАЗ-21213 з державним номером АВ 0859 АА під керуванням гр-на І., та, погрожуючи останньому вищевказаним револьвером, наказав їхати в село Ю. Шаргородського району Вінницької області, вчинивши суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочинів, передбачених ч.2 ст.146 та ч.3 ст. 289 КК України, тобто незаконне позбавлення волі потерпілого способом, небезпечним для життя потерпілого, із застосуванням зброї, а також – незаконне заволодіння транспортним засобом, поєднане з погрозою застосування насильства.
Приїхавши на територію села Ю. , гр-н Ч. наказав гр-ну І. вийти з автомобіля та підійти до дерев, які ростуть на узбіччі дороги, погрожуючи при цьому застосуванням револьвера. Після цього, маючи умисел на позбавлення гр-на І. життя з метою заволодіння його транспортним засобом, гр-н Ч. здійснив два постріли у потиличну частину голови та в обличчя потерпілого з револьвера. При цьому, захищаючись, гр-н І. вибив револьвера з рук гр-на Ч.. Проте, вході бійки, гр-н Ч. наніс один удар гр-ну І. ножем у ногу, заподіявши останньому легкі тілесні ушкодження. Свій злочинний намір на позбавлення гр-на І. життя гр-н Ч. до кінця не довів у зв’язку із тим, що був затриманий особами, котрі прийшли на допомогу потерпілому. При цьому гр-н Ч. вчинив суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ст.15 та п.6 ч.2 ст.115 КК України, тобто замах на вбивство з корисливих мотивів.
Під час затримання гр-на Ч. працівниками міліції та проведення особистого огляду у правій кишені штанів останнього виявлено та вилучено пакунок з речовиною рослинного походження темно-зеленого кольору, яку він придбав у невстановлених осіб та зберігав при собі без мети збуту.
Згідно висновку експерта №633 від 9.06.2011 року, надана на експертизу суха подрібнена речовина рослинного походження темно-зеленого кольору, що була вилучена у гр-на Ч.., є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено – канабісом, масою 6,87 г. у перерахунку на висушену речовину.
При цьому, гр-н Ч. вчинив суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст.309 КК України, тобто незаконне придбання, зберігання та перевезення наркотичних засобів без мети збуту.
На досудовому слідстві була проведена стаціонарна судово-психолого-психіатрична експертиза. Із висновку експертів за №162 від 2.09.2011 року (а.с.321-324), вбачається, що гр-н Ч. страждає параноїчною шизофренією, страждав такою і в період інкримінованого йому злочину, внаслідок чого не міг та не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тобто відносно скоєного і на теперішній час його можна вважати неосудним. гр-н Ч., який страждає вище вказаним захворюванням і скоїв злочин, потребує застосування до нього примусових заходів медичного характеру в психіатричній лікарні з посиленим режимом утримання.
Тому, суд прийшов до висновку, що мало місце вчинення 8.06.2011 року гр-ном Ч. суспільно-небезпечного діяння, передбаченого ч.4 ст.296, ч.2 ст.146, ч.3 ст.289, ст.15 та п.6 ч.2 ст. 115, ч.1 ст.309 КК України, при цьому діяння вчинені ним в стані неосудності, та до нього, з метою обов’язкового лікування, а також запобігання вчиненню суспільно-небезпечних діянь в подальшому, слід застосувати примусовий захід медичного характеру, згідно п.1 ст.93; п.4 ч.1 ст.94 КК України, що полягає у госпіталізації його до психіатричного закладу із суворим наглядом, що відповідає також вимогам ч.5 ст.94 КК України, оскільки гр-н Ч. вчинив суспільно-небезпечне діяння, пов’язане із посяганням на життя інших осіб.
Узагальнюючи практику розгляду справ про злочини проти життя та здоров’я особи можна виділити наступні категорії осіб, котрі вчинили такі злочини:
- працюючі – 3,
- не працюючі – 19,
- особи жіночої статі – 5,
- особи чоловічої статі -17.
Суддя Шаргородського районного суду Н.Л. Славінська
Помічник судді В.А. Мазур