flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ стану виконання вимог законодавства про судовий збір та судові витрати, які підлягають стягненню в дохід держави за 2014 рік

15 квітня 2015, 15:30

 Аналіз

стану виконання вимог  законодавства про судовий збір та судові витрати, які підлягають стягненню в дохід держави за 2014 рік

  

        м. Шаргород                                                                                                   15 квітня 2015 року                

Відповідно до плану роботи Шаргородського районного суду Вінницької області на І півріччя 2015 року мною, головою Шаргородського районного суду Соколовською Т.О., проведено аналіз стану виконання вимог  законодавства про судовий збір та судові витрати, які підлягають стягненню в дохід держави за 2014 рік.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про судовий збір»,  судовий збір –  збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим законом.

Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України.  Подання позовної заяви має відбуватися з дотриманням певних умов. Зокрема, частиною п’ятою статті 119 ЦПК, частиною третьою ст. 106 КАС передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

          Відповідно до ст. 79 ЦПК України, ст.87 КАС України судовий збір включається до складу судових витрат.

Наслідком недотримання зазначеної умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо цей недолік не буде усунуто у строк, установлений судом, – визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві (стаття 121 ЦПК, стаття 108 КАС).

    Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення (ст.2 ЗУ «Про судовий збір»).

          Судовий збір справляється:

         - за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;

          -  за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України;

          -  за видачу судами документів;

          -  у разі ухвалення судового рішення.

            При вирішенні питання про відкриття провадження судді звертають увагу на наступне:

             - чи дотримано порядок звернення до суду за судовим захистом, урегульований ЦПК  України, КАС України та виконання вимог ч. 5 ст. 119 ЦПК України, якою передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору, а ч.3 ст.106 КАС України передбачено, до якої позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

               - чи правильно сплачено судовий збір у розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,  у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, (ст. 4 Закону «Про судовий збір»).

                - реквізити для сплати судового збору, на які здійснюється перерахунок коштів, їх відповідність реквізитам суду, які розміщені на офіційному сайті «Судова влада України», де містяться платіжні реквізити всіх судів України.

                  - в разі, якщо документ про сплату судового збору відсутній в матеріалах справи, з’ясовується, чи відноситься позивач (заявник, скаржник) до категорії осіб, які звільнені від сплати судового збору, чіткий перелік яких визначений в ст.5 Закону України « Про судовий збір».

                 - чи дотриманий порядок сплати судового збору, передбачений ст.6 Закону України « Про судовий збір».

                  - чи відповідає розмір сплаченого судового збору ціні позову.

                  - в разі, якщо позивачем одночасно заявлено дві вимоги, які носять майновий та немайновий характер, необхідно перевірити наявність платіжних документів, що підтверджують сплату судового збору, який сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

               За подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати. Якщо день подання позову не співпадає з днем сплати судового збору (збір сплачується раніше), то останній визначається з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Нацбанком на день сплати, а не на день подання позову.

         Розміри ставок судового збору встановлені у ч.ч. 2,3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір».

Протягом 2014 року в провадження Шаргородського районного суду надійшло 945 позовів та заяв, за які справляється судовий збір, в тому числі, за подання до суду:

               -    позовної заяви майнового характеру – 497;

               -    позовної заяви немайнового характеру – 117;

               -    позовної заяви про розірвання шлюбу – 161;

               -    позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу – 2;

               -    заяви про видачу судового наказу - 34;

               -    заяви у справах окремого провадження – 114;

               -   заяви про перегляд заочного рішення  - 5;

                  - заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими                обставинами – 1;

               -    заяви про забезпечення доказів або позову – 8;

               -   за подання адміністративного позову майнового характеру – 5;

               -   за подання адміністративного позову немайнового характеру – 27;

               -   заяви про забезпечення доказів або позову – 1;        

               -   за видачу судами документів -6, в тому числі:

              -   за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа – 6.

Крім того, у 756  постановах про накладення адміністративного стягнення прийнято рішення про стягнення судового збору на суму 27624 грн.

         Розрахункова сума судового збору за 2014 рік складає 322759 грн.

    Фактично сплачено судовий збір по 1242 заявах (скаргах), постановах про накладення адміністративного стягнення на суму 254947 гривень.

Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» визначений перелік осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору. Тому, при вирішенні питання про стягнення судового збору з осіб, які звільнені законом від сплати судового збору суд, приймає рішення про стягнення судового збору з відповідача на користь держави.

За приписами ст.7 Закону України « Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі:  1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;  2) повернення заяви або скарги;  3) відмови у відкритті провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням); 5) закриття провадження у справі.          

За проаналізований період звільнено від сплати судового збору відповідно до встановлених законодавством пільг (стаття 5 Закону України «Про судовий збір») осіб по 185 заявах на суму 46599 грн.  та повернуто судовий збір по 23 заявах (скаргах) на загальну суму 8167 грн.

  Так, ухвалою суду від 29.01.2014 року по цивільній справі №152/159/14-ц за позовом ПАТ КБ  «ПРИВАТБАНК» до Особа 1  про стягнення заборгованості, позовну заяву до відкриття провадження у справі повернуто позивачу у зв’язку з непідсудністю справи Шаргородському районному суду Вінницької області та зобов’язано Управління Державної казначейської служби України в Шаргородському районі Вінницької області повернути Публічному акціонерному товариству комерційний банк «ПРИВАТБАНК»  сплачений судовий збір за платіжним дорученням   від 17.12.2013  року   в сумі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

       Також, судовий збір повертався у зв’язку з закриттям провадження у цивільних справах, зокрема, ухвалою суду від 27.01.2014 року провадження по  цивільній справі №152/44/14-ц за позовом  Особа 2,   Особа 3 до Плебанісьвої сільської ради Шаргородського району Вінницької області, третя особа: Реєстраційна служба Шаргородського районного управління юстиції Вінницької області про встановлення факту права власності на домоволодіння та визнання права на спадкування за законом закрито у зв’язку з відмовою від позову та зобов’язано УДКСУ у Шаргородському районі Вінницької області повернути   позивачам –  Особа 2,  Особа 3  понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 790 грн. 60 коп. (сімсот дев’яносто гривень шістдесят копійок), сплачені відповідно до квитанції №1902.2.3 від 13.01.2014 року та у розмірі 790 грн. 60 коп. (сімсот дев’яносто гривень шістдесят копійок), сплачені відповідно до квитанції №1902.2.4 від 13.01.2014 року до Державного бюджету Шаргородського району.

         Крім того, у цивільній справі за №152/229/14-ц, позовну заяву Особа 4  до Особа 5, Рахнівсько-Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Реєстраційна служба Шаргородського районного управління юстиції Вінницької області, Комунальне підприємство Могилів-Подільське міжрайонне бюро технічної інвентаризації про встановлення факту права власності на квартиру (домоволодіння) та визнання права власності в порядку спадкування за законом,  через невідповідність позовної заяви вимогам, викладеним у статтях 119 і 120 Цивільного процесуального кодексу України    залишено без руху. Згідно позовної заяви, позивач заявляв позовні вимоги, які мають одночасно майновий і немайновий характер, відповідно до наданих платіжних доручень судовий збір сплачений в розмірі 550 грн. 22 коп., тобто за позовну вимогу майнового характеру та 122, 80 грн. за позовну вимогу немайнового характеру. Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. Тому, позивачу необхідно було доплатити судовий збір за позовну вимогу немайнового характеру, що становить 0,2 розміру мінімальної заробітної плати. Для виправлення недоліків позовної заяви позивачу надано три дні з дня отримання ним даної ухвали, шляхом сплати судового збору та подання позовної заяви, яка відповідатиме статтям 119 і 120 ЦПК України. Ухвалою судді від 3.02.2014 року вказана позовна заява повернута до відкриття провадження за заявою позивача.

       За 2014 рік присуджено до стягнення судового збору за рішенням суду в Державний бюджет по 881 заяві (скарзі), постанові про накладення адміністративного стягнення на суму 59575 грн.

В кримінальному процесі судові витрати складаються з:

1)    витрат на правову допомогу;

2) витрат, пов'язаних із прибуттям до місця досудового розслідування або судового провадження;

3)    витрат, пов'язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів;

4)    витрат, пов'язаних із зберіганням і пересиланням речей і документів.

    При ухваленні обвинувальних  вироків судді Шаргородського районного суду  стягують з  обвинувачених на користь потерпілих  всі здійснені ними  документально підтверджені процесуальні витрати.

     В разі ухвалення обвинувального вироку судді також стягують  з обвинувачених  на користь держави документально підтверджені витрати на проведення судових експертиз.

   За 2014 рік сума судових витрат, присуджена до стягнення становить 16850 грн., з них сплачено добровільно 3330 грн.

 Так, наприклад, вироком Шаргородського районного суду Вінницької області  від 4.02.2014 року громадянина Б. визнано винуватим  у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 358 КК України і засуджено за цією статтею до покарання у виді сплати штрафу в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень. Стягнуто з  громадянина Б на користь держави кошти, витрачені для проведення судово – криміналістичних експертиз в сумі 1956 (одна тисяча дев’ятсот п’ятдесят шість) гривень.

            Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 590-VII від 19.09.2013 року було внесено зміни до КУпАП та доповнено статтею 40-1, згідно із якою  судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення оплачується особою, на яку накладено таке стягнення, що становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Закон набрав чинності з 23.10.2013 року.

         В ході  проведення аналізу встановлено, що судді Шаргородського районного суду правильно застосовують:

           -   Положення Закону України «Про судовий збір».

           - Закон України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах».

          - Постанову Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов´язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави».

         Упродовж 2014 року  випадків  несвоєчасного та  неповного відображення  даних про судовий збір та інші судові витрати і стягнення визначені судовим рішенням  в обліково -  статистичних картках на справи не було.

         Висновок: даний аналіз  обговорити  на черговій нараді працівників апарату  суду та зборах суддів.

 

Голова Шаргородського районного  суду Вінницької області                                                           Т.О.Соколовська