Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
УЗАГАЛЬНЕННЯ
практики розгляду земельних спорів за 2011 рік та перше півріччя 2012 року.
Конституцією України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави; об'єктом права власності Українського народу.
Відповідно до статті 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Відповідно до статті 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Важливу роль у реформуванні земельних відносин, застосуванні правових норм чинного законодавства відведено судам. При виникненні будь-яких спорів, пов’язаних з правом приватної власності на землю та правом користування нею, в яких однією зі сторін є громадянин, законом надано право заінтересованим особам для їх вирішення звертатися до суду. Це відповідає вимогам ст. 124 Конституції про те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до плану роботи Шаргородського районного суду Вінницької області на друге півріччя 2012 року мною, суддею Шаргородського районного суду Строгим І.Л. та помічником Поліщук Т.В. здійснено узагальнення судової практики розгляду земельних спорів у 2011 році та в першому півріччі 2012 року.
Встановлено, що всього у 2011 році Шаргородським районним судом розглянуто 716 цивільних справ, з них 10 - справ, що стосуються земельних спорів.
Предметом вирішення у 2 справах були вимоги про визначення недійсним державного акту, у 1 – про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, у 1 – про визнання договору оренди землі неукладеним, у 2 – про визнання незаконним рішень та їх скасування, у 2– про витребування земельної ділянки , у 1 – про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок, у 1 - спори з приводу суміжного землекористування.
З усіх справ щодо земельних спорів судом розглянуто 8 позовів, відмовлено в 1 позові, залишено без розгляду 5 позовів, закрито провадження по 2 позовах. Оскаржено до апеляційного суду 1 рішення.
У строк понад 3 місяці розглянуто 1 справу.
Судове рішення по 1 справі яке оскаржувалось в апеляційному порядку, ухвалою апеляційного суду Вінницької області залишалося без змін.
У першому півріччі 2012 року встановлено, що всього Шаргородським районним судом розглянуто 348 цивільних справ, з них 8 - справ, що стосуються земельних спорів.
Предметом вирішення у 1 справі були вимоги про визначення недійсним державного акту, у 1 – про заборону використання присадибної ділянки не за призначенням, у 1 – про визнання незаконним рішення, у 2 – про витребування земельної ділянки , у 1 – про встановлення права користування земельною ділянкою, у 1 – про визнання частково недійсним державного акту.
З усіх справ щодо земельних спорів судом розглянуто 5 позовів, із ухваленням рішення 2 позови, залишено без розгляду 3 позови. Оскаржено до апеляційного суду 1 рішення
У строк понад 3 місяці розглянуто 1 справу.
Судове рішення по 1 справі яке оскаржувалось в апеляційному порядку, ухвалою апеляційного суду Вінницької області скасовано та ухвалено нове рішення.
Відповідно до ст. 205 ч.1 п.3 п.4 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження по справі, зокрема у випадках, якщо позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом, сторони уклали мирову угоду і вона визнана судом.
Ухвалою Шаргородського районного суду від 20.07.2011р. в цивільній справі №2-107/11 за позовом громадянина П. до громадянки П. про виділ ½ частини присадибної земельної ділянки визнано мирову угоду укладену між сторонами та провадження по справі закрито.
Ухвалою суду від 27.09.2011р. провадження по справі № 2-453/11 за позовом громадянина С. до ФГ «З.» про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок та стягнення шкоди за самовільне користування земельними паями закрито, з підстав передбачених ст.205 ч.1 п.3 ЦПК України.
Відповідно до ст.207 ч.1 п.3 п.5 ЦПК України суд своєю ухвалою залишає заяву без розгляду, зокрема у випадках, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з’явився в судове засідання, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позивач подав заяву про залишення позову без розгляду.
За 2011 рік Шаргородським районним судом було залишено 5 справ без розгляду.
За перше півріччя 2012 року 3 позови залишено без розгляду за заявами позивачів.
Ухвалою Шаргородського районного суду від 17.05.2011 року в цивільній справі № 2-3/11 за позовом гр-на. М. до установи 1 Вінницької області про визнання незаконними рішень установи 1 Вінницької області від 16.10.1998 року №40, від 23.04.2003 року №166, від 18.04.2008 року №228 та їх скасування та визнання державного акту недійсним залишено без розгляду, позивачі повторно не з’явилися до суду без поважних причин.
Ухвалою Шаргородського районного суду від 25.04.2012 року в цивільній справі № 230/2052/12 за позовом гр-ки. М. до установи 1 Шаргородського району Вінницької області, третя особа без самостійних вимог гр-н. М. про визнання незаконним рішення установи 1 Шаргородського району Вінницької області залишено без розгляду, позивач подала заяву згідно з якою просила суд відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 207 ЦПК України залишити без розгляду її позовну заяву.
Такі статистичні дані, аналіз вивчених справ свідчить про те, що в основному вони вирішувались правильно, права осіб, які звертались до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів судом були захищені, а ухвалені по результатах вирішення спорів судові рішення були законними.
При вирішенні земельних спорів судді керувалися Конституцією України, Земельним кодексом України, ЗУ « Про оренду землі», ЗУ « Про плату за землю», Указ Президента України « Про порядок розпаювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям від 08.08.1995р. № 720/95, ЗУ « Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», ЗУ « Про фермерське господарство».
Крім того, з питань застосування земельного законодавства судді керувалися роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в постанові від 16 квітня 2004р. № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» та постановою від 06.11.2009р. № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними».
Суддя Шаргородського районного суду І.Л. Строгий
Вик: помічник судді Т.В.Поліщук