Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
УЗАГАЛЬНЕННЯ практики розгляду Шаргородським районним судом Вінницької області у 2012 році кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи.
25 лютого 2013 року м. Шаргород
Відповідно до плану роботи Шаргородського районного суду Вінницької області на І півріччя 2013 року узагальнено практику розгляду Шаргородським районним судом кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи за 2012 рік.
В ході проведення узагальнення встановлено, що у 2012 році в провадженні Шаргородського районного суду перебувало 170 кримінальних справ стосовно 187 осіб, при цьому – 5 кримінальних справи становлять залишок з 2011 року і надійшло в провадження суду в 2012 році 165 кримінальних справи.
За період 2012 року Шаргородським районним судом розглянуто 162 кримінальні справи щодо 175 осіб. З вказаних справ розглянуто:
- з постановленням вироку – 146 кримінальних справ щодо 158 осіб;
- направлено для проведення додаткового розслідування – 3 кримінальні справи стосовно 3 осіб;
- закрито 10 кримінальних справ стосовно 11 осіб;
- повернуто прокурору в порядку ст. 249-1 КПК України (в ред. 1960 року) 1 кримінальну справу стосовно 1 особи;
- направлено за підсудністю – 2 кримінальні справи щодо 2 осіб.
У 2012 році до Шаргородського районного суду надійшло 16 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи стосовно 17 осіб. З них розглянуто 16 кримінальних справ стосовно 17 осіб.
Так, в 2012 році з постановленням вироку розглянуто 12 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи стосовно 13 осіб; закрито провадження у 2 справах даної категорії стосовно 2 осіб; направлено за підсудністю 2 кримінальні справи вказаної категорії щодо 2 осіб.
За проаналізований період Шаргородським районним судом розглянуто: 3 кримінальних справи про злочини, передбачені ст.115 КК України, стосовно 3 осіб, зокрема, 2 кримінальні справи направлено за підсудністю, а по 1 кримінальній справі щодо 1 особи справу розглянуто з постановленням вироку; 1 кримінальна справа стосовно 1 особи про злочин, передбачений ст. 119 КК України; 3 кримінальні справи стосовно 5 осіб про злочини, передбачені ст.121 КК України; 7 кримінальних справ стосовно 7 осіб про злочини, передбачені ст.122 КК України; 2 кримінальні справи стосовно 2 осіб про злочин, передбачений ст.129 КК України.
При призначенні до попереднього та судового розгляду кримінальних справ даної категорії суддями Шаргородського районного суду дотримувалися вимоги ст.ст. 241,256 КПК України (в ред. 1960 року).
Наприклад, справа №230/4039/12 про обвинувачення гр. К у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК України надійшла до Шаргородського районного суду 12.09.2012 року, призначена до попереднього розгляду і розглянута в попередньому розгляді 24.09.2012 року. Призначена до розгляду в судовому засіданні на 03.10.2012 року та розглянута з постановленням вироку.
Судовий розгляд кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи суддями Шаргородського районного суду проводиться якісно. Випадків скасування вироків Шаргородського районного суду по справах даної категорії в апеляційному та касаційному порядку за проаналізований період не було.
При призначенні кримінального покарання підсудним за злочини проти життя та здоров’я особи суддями Шаргородського районного суду дотримуються вимоги ст.65 КК України, враховується ступінь тяжкості вчиненого злочину, особа винного, обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання. Особам, які вчинили злочин, призначається покарання, необхідне і достатнє для їх виправлення та попередження вчинення ними нових злочинів.
Із 13 осіб, щодо яких у 2012 році Шаргородським районним судом розглянуто кримінальні справи даної категорії з постановленням вироку, засуджено:
- до позбавлення волі на певний строк із звільненням від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України – 2 особи;
- до обмеження волі на певний строк із звільненням від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України – 4 особи;
- до позбавлення волі – 5 осіб;
- до обмеження волі – 1 особи;
- до виправних робіт – 1 особу.
Зокрема в 2012 році Шаргородським районним судом розглянуто 7 кримінальних справ стосовно 7 осіб за умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження. Вказані злочини вчинили 5 осіб, які не працюють та 2 працюючі особи.
Із зазначених осіб засуджено до позбавлення та обмеження волі на певний строк із звільненням від покарання з випробуванням відповідно до ст. 75 КК України 2 особи, 1 особа засуджена до виправних робіт, щодо 1 особи провадження закрито, 2 особи засуджено до позбавленні волі, 1 особа засуджена до обмеження волі.
Наприклад, 11.04.2012 року Шаргородським районним судом засуджений за ч.1 ст.122 КК України до позбавлення волі строком на 2 роки 6 місяців з випробуванням та іспитовим строком на один рік гр. Ч., житель с. Пеньківка Шаргородського району, не працюючий. Злочин вчинено за наступних обставин:
Гр. Ч. 25 грудня 2011 року біля 21 год. 30 хв. перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, біля кафе-бару, який належить ПП “Костюшко” і розташований по вул. Миру в с. Пеньківка Шаргородського району, спілкувався з гр Р., який також перебував у стані алкогольного сп`яніння. Під час спілкування між ними виникла суперечка на ґрунті неприязних відносин і вони пройшли за приміщення кафе-бару на територію парку, де продовжили суперечку, під час якої гр. Ч. умисно, з метою нанесення тілесних ушкоджень гр. Р. наніс один удар правою рукою в обличчя, в результаті отриманого удару гр. Р. впав на землю. В той час до гр. Ч. підбігли гр. П. та гр. Є., які почали відтягувати гр. Ч. з метою запобігти нанесенню ударів гр. Р., який лежав на землі та висловлювався на адресу гр. Ч. нецензурними словами, що обурило останнього і він продовжуючи свій злочинний намір спрямований на нанесення тілесних ушкоджень гр. Р., умисно підбіг до останнього та наніс йому два удари ногою в обличчя, після чого його знову відтягнули гр. П. та гр. Є., однак гр. Ч. продовжуючи свій злочинний намір спрямований на нанесення тілесних ушкоджень гр. Р., умисно підбіг до останнього та наніс йому один удар рукою в обличчя. В результаті отриманих ударів гр. Р. отримав тілесні ушкодження у вигляді двобічного перелому нижньої щелепи в ділянці 7-8 зубів справа і 3-4 зубів зліва на нижній щелепі із зміщенням відламків, які відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня важкості, так-як спричиняють за собою тривалий розлад здоров`я, терміном понад три тижні.
Також, у 2012 році Шаргородським районним судом розглянуто 2 кримінальні справи щодо 2 осіб за вчинення злочину, передбаченого за ст.129 КК України.
Наприклад, 31.07.2012 року Шаргородським районним судом закрито на підставі ст.46 КК України за примиренням винного з потерпілою кримінальну справу щодо гр. З. Суд визнав доведеним, що гр. З. 04.05.2012 р. приблизно о 12:00 год. проживаючи в с. Рахни-Лісові Шаргородського району Вінницької області по вул. Леніна, 37 разом з дружиною – гр. З.С., перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, спровокував суперечку з нею, в ході якої залякував останню позбавленням її життя, а саме усно погрожував вбивством. Під час висловлення погроз вбивством гр. З. в підтвердження своїх намірів обливав дизпаливом кімнату будинку, а також лив його на гр. З.С. хапав різні предмети – монтажівку, цеглу, якими жбурляв у гр. З.С. і продовжував погрожувати їй, на це вона маючи достатньо підстав побоюватися виконання погроз втекла від нього.
Тобто підсудний гр. З., своїми діями, скоїв злочин, передбачений ч. 1 ст. 129 КК України, погроза вбивством, тобто погроза вбивством, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози.
Враховуючи клопотання підсудного, потерпілої, а також думку прокурора, провадження у справі закрито на підставі ст.46 КК України.
Крім того, Шаргородським районним судом у 2012 році було розглянуто 3 кримінальні справи щодо 3 осіб за вчинення злочину, передбаченого ст. 121 КК України. Із зазначених осіб засуджено до позбавлення волі на певний строк із звільненням від покарання з випробуванням відповідно до ст. 75 КК України 1 особу, 2 особи засуджено до позбавлення волі.
Наприклад до позбавлення волі строком на сім років шість місяців засуджено за ч.2 ст.121, ч. 1 ст. 296 КК України гр. Г.. Злочин вчинено за наступних обставин: 5 лютого 2011 року близько 17 години 10 хвилин підсудний гр. Г., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, маючи намір позичити гроші в своєї сусідки гр. З., разом із гр. К. прийшов в домогосподарство останньої, що знаходиться в смт. Чернівці Вінницької області на вул. Леніна, і, бажаючи викликати господиню з будинку, почав стукати ногами у двері веранди будинку та руками у вікна. На створений підсудним гр. Г. гамір гр. З. вийшла із будинку в веранду, і, відімкнувши металеву скобу, яка закривала праву половину вхідних дверей веранди, не надаючи дозволу на вхід до житлового будинку гр. Г., тримаючи своєю рукою відчинену половину вхідних дверей, відмовила останньому в позиці грошей, мотивуючи їх відсутністю. Після цього підсудний гр. Г., з власної ініціативи, без попередньої домовленості з гр. К., котрий залишився біля входу до веранди будинку, діючи з хуліганських мотивів, грубо порушуючи громадський порядок, виявляючи явну неповагу до суспільства, з особливою зухвалістю, з прикладанням фізичної сили, долаючи опір гр. З., що є жінкою похилого віку, відкрив руками до решти половину вхідних дверей, яку частково відкрила і тримала рукою гр. З., і, висловлюючись нецензурними словами в адресу останньої, безпричинно схопив правою рукою гр. З. за шию, положив на дерев’яний тапчан, що знаходиться у веранді житлового будинку, і стискав шию гр З. руками, незважаючи на її крик про допомогу.
Своїми умисними діями підсудний гр. Г. спричинив гр. З. тілесні ушкодження у виді: двох синців на лівій боковій поверхні шиї у верхній третині та одного синця на правій боковій поверхні шиї у верхній третині навпроти кута нижньої щелепи, які виникли від дії тупого (тупих) предмету (предметів) або від удару до такого (таких), якими могли бути і пальці рук нападаючого, і, відповідно до висновку судово-медичної експертизи №101/38 від 9.03.-10.03.2011 року, належать до категорії легких тілесних ушкоджень.
Крім цього, 5 лютого 2011 року, біля 18 години підсудні гр. Г., К. та С., перебуваючи в будинку останньої, що знаходиться в смт. Чернівці Вінницької області на вул. Леніна, розпивали спиртні напої спільно із гр. С. Під час розпивання спиртних напоїв підсудний гр. К., в присутності підсудних гр. Г. та С., протягом тривалого часу грубо порушуючи громадський порядок, що виявилося в порушенні спокою відпочиваючих гр. С, Г. та С., діючи умисно, з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, виявляючи зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, з метою самоутвердження своєї особистості за рахунок приниження інших осіб, висловлювався нецензурними словами в адресу гр. С., що перебувала в стані алкогольного сп’яніння, при цьому безпричинно наніс їй три удари долонями в обличчя, від яких остання впала на підлогу. Після цього підсудний гр. К. припинив свої дії та сів на стілець.
Своїми умисними діями підсудний гр. К. заподіяв гр. С. тілесні ушкодження, у вигляді: двох мілких саден по центру лоба, три поверхневих ранки на правій щоці до переду від правої вушної раковини, що утворились від дії предметів з загостреною травмуючою поверхнею, якими могли бути і нігті пальців рук при ударі по обличчю відкритою долонею руки, і, відповідно до висновку судово-медичної експертизи № 100/37 від 25.03.2011 року, належать до категорії легких тілесних ушкоджень.
В цей час, коли гр. С. намагалась підвестись з підлоги, опираючись на свої руки, підсудний гр. Г., маючи умисел на нанесення останній тяжких тілесних ушкоджень, діючи з власної ініціативи, без попередньої домовленості з підсудним гр. К., на ґрунті особистої неприязні до гр. С., умисно наніс їй удар ногою, взутою в зимове взуття, по голові, від якого гр. С. знову впала на підлогу, головою до ніг підсудного гр. К., який, не маючи наміру на заподіяння тілесних ушкоджень, не встаючи з стільця, відштовхнув гр. С. ногою від своїх ніг. Після цього підсудний гр. Г. підійшов до гр. С. та наніс їй ще два удари ногою по голові, від яких остання знову впала на підлогу, головою на ноги підсудного Красного О.В., який, побачивши, що обличчя гр. С. було в крові, знову ногою відштовхнув від себе лежачу на підлозі гр. С. Підсудний гр. Г., продовжуючи свій злочинний умисел, підійшов до гр. С. та наніс їй не менше десяти ударів ногою, взутою в зимове взуття, по голові, з прикладанням значної фізичної сили, заподіявши останній тілесні ушкодження у виді: синців на обох повіках очей з переходом на обидві щоки; забійну рану на лівій щоці по нижньому краю синця; веретеноподібної форми рану в лобній дільниці справа на межі з волосистою частиною голови; рану з пересіченням м’яких та хрящових тканин правої вушної раковини в середній третині; рану у основі проти козелка правої вушної раковини; суцільний синець на всю поверхню лоба; розрив тканин червоної облямівки та слизової верхньої губи зліва; масивні крововиливи в м’які тканини голови по всім поверхням; крововилив під тверду мозкову оболонку склепіння та основи головного мозку правої півкулі, з стисненням його речовини.
Відповідно до висновку судово-медичної експертизи №100/37 від 25.03.2011 року, вищевказані тілесні ушкодження в гр. С. утворились від нанесення гр. Г. не менше десяти-п’ятнадцяти ударів ногами, взутими в зимове взуття, з прикладанням значної фізичної сили.
Крім того, відповідно до висновку судово-медичної експертизи №85/33 від 11.03.2011 року, спричинена гр. Г. потерпілій гр. С. закрита черепно-мозкова травма у вигляді крововиливу (70 мл.) під тверду мозкову оболонку склепіння та основи головного мозку правої півкулі, з стисненням його речовини, як небезпечна до життя на час її утворення, відноситься до тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілої гр. С., на протязі періоду часу з 2-х до 10-ти годин, й між ним та смертю гр. С. є причинний зв'язок.
У 2012 році Шаргородським районним судом розглянуто 3 кримінальні справи щодо 3 осіб за вчинення злочину, передбаченого ст. 115 КК України. Із зазначених справ 2 справи направлялись до Апеляційного суду Вінницької області для визначення підсудності, 1 справа була повернута для розгляду Шаргородським районним судом.
Так, справа № 230/2303/13 про обвинувачення гр. К. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України була направлена до Апеляційного суду Вінницької області для визначення підсудності даної кримінальної справи, оскільки начальником Вінницької установи виконання покарань УДДПВП України у Вінницькій області (№1) гр. М. було відмовлено в доставці в попередній розгляд обвинуваченого гр К. з посиланням на припинення доставки спецконтингенту в Шаргородський районний суд до усунення недоліків технічного укріплення приміщення суду на підставі наказу начальника Шаргородського РВ УМВС України у Вінницькій області від 25.04.2012 року за №96 “Про призупинення обслуговування Шаргородським РВ УМВС Шаргородського районного суду”. Оскільки по вказаній кримінальній справі попередній розгляд не відбувся, та з огляду на повідомлення начальника Вінницької установи виконання покарань УДДПВП України у Вінницькій області (№1) щодо відмови в доставлянні обвинуваченого гр. К. в попередній розгляд та в подальшому – в судові засідання, дана кримінальна справа була надіслана голові апеляційного суду Вінницької області для визначення підсудності.
10.07.2012 року від апеляційного суду Вінницької області надійшла справа про обвинувачення гр. К. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України. Попередній розгляд справи відбувся 20.07.2012 року. Постановою суду справа призначена до судового розгляду на 1.08.2012 року, 1.08.2012 року відкладено на 2.08.2012 року в зв’язку з неявкою потерпілого. 2.08.2012 року постановлено вирок у справі. Злочин був вчинений з наступних підстав:
Гр. К. 7.01.2012 року приблизно о 22 годині, будучи в стані алкогольного сп’яніння, перебуваючи в будинку гр. П., розміщеному на вул. К, в с. Слобода-Шаргородська Шаргородського району Вінницької області, під час святкування Різдвяних свят вступив у словесну суперечку із гр. Ш., жителем с. Г. Шаргородського району, з приводу того, що останній залицявся та висловлював компліменти в адресу його дружини – гр. Кл. В ході суперечки підсудний гр. К., у відповідь на те, що гр. Ш. взяв його руками за шию попід скули, а потім притис до дверей шафи, розізлившись на дії останнього, усвідомлюючи свої дії, з метою протиправного позбавлення життя гр. Ш. та бажаючи настання такого наслідку, взяв зі столу кухонний ніж та умисно наніс останньому сім колото-різаних ран в ділянку грудної клітки, живота, лівого плеча та правого передпліччя, внаслідок чого гр. Ш. 7.01.2012 був доставлений в реанімаційне відділення КП “Шаргородська ЦРЛ”, де йому було надано медичну допомогу.
Підсудний гр. К. свій намір, спрямований на умисне протиправне позбавлення життя гр. Ш., довести до кінця не зумів з причин, які від нього не залежали, так як останньому було своєчасно надано кваліфіковану медичну допомогу.
Узагальнюючи практику розгляду справ про злочини проти життя та здоров’я особи можна виділити наступні категорії осіб, котрі вчинили такі злочини:
- працюючі – 3,
- не працюючі – 14,
- особи чоловічої статі -17.
При призначенні справ до розгляду були дотримані ст. ст. 241, 256 КПК України (в ред.. 1960 року) щодо строків призначення справи до попереднього розгляду справи та до судового розгляду. При судовому розгляді кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я, з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого рішення, Шаргородським районним судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи, направленість умислу, мотиви, ціль, наслідки і характер дій підсудних, був встановлений причинний зв’язок між діями підсудних та настанням наслідків.
При призначенні покарання за вчинення злочинів проти життя та здоров’я Шаргородський районний суд керувався закріпленими в КК нормами про систему і види, підстави і порядок призначення покарання, передусім ст. 65 КК України. При призначенні покарання враховувався характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого злочину, особа винного і обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання. Крім того, Шаргородським районним судом було забезпечено виконання основного завдання кримінального процесу із забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб за вчинений злочин винні понесли справедливе покарання.
Суддя Шаргородського районного суду І.Л. Строгий
Помічник судді Т.В. Поліщук