flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики у справах про злочини проти власності (ст. 185-198 КК України) за перше півріччя 2013 року у порівнянні з першим півріччям 2012 року.

05 вересня 2013, 09:59

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики у справах про злочини проти власності        

(ст. 185-198 КК України) за перше півріччя 2013 року

 у порівнянні з першим півріччям 2012 року.

 

            Суддею Шаргородського районного суду Вінницької області Строгий І.Л. та помічником судді Поліщук Т.В. відповідно до плану роботи Шаргородського районного суду на ІІ півріччя 2013 року, проведено узагальнення практики розгляду кримінальних справ та кримінального провадження у справах про злочини проти власності (ст. ст. 185-198 КК України) розглянуті в І півріччі 2013 року та порівняно з першим півріччям 2012 року.

            Метою зазначеного узагальнення є виявлення проблемних питань, що виникають при розгляді цієї категорії справ, причин, що сприяли вчиненню кримінальних правопорушень даної категорії, найбільш характерних порушень чи неправильного застосування норм матеріального та процесуального права, вироблення пропозицій для забезпечення єдиного та правильного застосування законодавства.

            Об'єктом вивчення було кримінальне провадження про злочини проти власності, та вироки і ухвали, винесені за результатами розгляду кримінального провадження про злочини проти власності.

            Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

            Суб'єктами права власності є фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), юридичні особи (господарські товариства, професійні спілки, громадські, релігійні об'єднання тощо), держава. Їх рівність перед законом і забезпечення захисту їхніх прав державою закріплено у статті 13 Конституції України.

            Право власності в Україні охороняється законом. Розділом VІ Кримінального кодексу України встановлено, які саме суспільно небезпечні діяння проти власності є злочинами та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили.

            Злочини проти власності становлять одну із найпоширеніших груп злочинних дій.

            До категорії справ про злочини проти власності відносяться:

             - крадіжка (ст.185 КК України);

             - грабіж (ст.186 КК України);

             - розбій (ст.187 КК України);

             - вимагання (ст. 189 КК України);

             - шахрайство (ст.190 КК України);

             - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання         службовим становищем (ст.191 КК України);

             - придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним          шляхом (ст. 198 КК України).

 

            В першому півріччя 2012 року в провадженні Шаргородського районного суду Вінницької області перебувало 32 кримінальні справи про злочини проти власності відносно 37 осіб. З них  26 кримінальних справ про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 185 КК України (крадіжка); 2 кримінальні справи про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 186 КК України (грабіж); 1 кримінальна справа про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 190 КК України (шахрайство); 3 кримінальні справи про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

            В провадженні Шаргородського районного суду Вінницької області у першому півріччі 2013 року перебувало 3 кримінальні справи про злочини проти власності відносно 9 осіб та 23 матеріали кримінального провадження про злочини проти власності відносно 26 осіб. З них  1 кримінальна справа про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 185 КК України (крадіжка); 1 кримінальна справа про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 186 КК України (грабіж); 1 кримінальна справа про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем); 22 кримінальні провадження становили справи про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 185 КК України (крадіжка); 1 кримінальне провадження про обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого статтею 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

            Станом на 30 червня 2013 року розглянуто 20 матеріалів кримінального провадження, що становить 95,4 % від загальної кількості кримінальних проваджень про злочини проти власності. З них 17 проваджень розглянуто з постановленням вироку відносно 20 осіб.

            До 3 осіб, відносно яких винесено вирок, застосовано міру покарання у виді позбавлення волі. До 10 осіб застосовано ст.75 КК України, що передбачає звільнення від відбування покарання з випробуванням. У разі звільнення засуджених від відбування покарання з випробувальним терміном до них застосовується ст.76 КК України, якою на засуджених в основному покладаються такі обов`язки:

            -   не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції;

            - повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання;

-     періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчій інспекції.

            Крім того, до 3 осіб застосовано покарання у виді громадських робіт на строк від 120 до 210 годин. До 4 осіб застосовано покарання у виді штрафу.

            Непоодинокими випадками є застосування при розгляді кримінального провадження даної категорії ст. 349 КПК України, що зумовлено визнанням обвинуваченим своєї вини, та небажанням досліджувати докази по справі відносно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються. Що призводить до швидшого завершення розгляду справи.

            Аналізуючи наведенні дані можна зробити висновок про те, що кількість кримінальних справ, в яких особи обвинувачуються у вчиненні злочинів проти власності у порівнянні з 2012 роком знизилась. Часто злочини вчиняються в стані алкогольного сп`яніння, а також у період відбуття особою іспитового строку, з корисливих мотивів, маючи не зняту чи непогашену судимість. Вагомим фактором у вчиненні громадянами України злочинів проти власності є соціальне становище та матеріальний стан вищевказаних громадян.

            Результати проведеного узагальнення свідчать, що судді Шаргородського районного суду дотримуються вимог норм матеріального та процесуального права при розгляді кримінальних справ про злочини проти власності, достатньо повно з'ясовують фактичні обставини справи, дають правильну юридичну оцінку доказам. Усі справи розглянуті у встановлені строки, порушень не допускається, у зв'язку з чим вироки винесені за результатами розгляду кримінальних справ та кримінального провадження даної категорії відповідають вимогам чинного законодавства України.

 

Суддя Шаргородського районного

суду                                                                          І.Л. Строгий

 

Помічник судді                                                   Т.В. Поліщук