flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Засади використання автоматизованої системи документообігу суду в Шаргородському районному суді Вінницької області

02 квітня 2025, 12:00

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням зборів суддів

Шаргородського районного суду

Вінницької області

від 01 квітня 2025 року № 3 


Засади використання автоматизованої системи документообігу суду в Шаргородському районному суді Вінницької області

 

1.Загальні положення

 

 

1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу Шаргородського районного суду Вінницької області (далі–Засади) розроблено відповідно до вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39 (далі – Положення) за результатами розгляду питань стосовно порядку функціонування автоматизованої системи. У разі внесення змін до Засад збори суддів Шаргородського районного суду Вінницької області (далі – суду) новим рішенням затверджують відповідні зміни до Засад.

 

Засади (зі змінами та доповненнями) вносяться до автоматизованої системи та оприлюднюються на вебпорталі судової влади України не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.

 

Засади визначають застосування Положення з урахуванням юрисдикції місцевого суду, норм процесуальних кодексів та законів України, зокрема, щодо автоматизованого розподілу позовних та інших заяв, кримінальних проваджень, клопотань, подань та інших визначених законом процесуальних документів, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, судових справ (далі - судові справи) між суддями, а також визначення складу суду .

 

1.2.  Правовою підставою для затвердження цих Засад є положення статті 15 Закону України Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39 та погодженого наказом Державної судової адміністрації України від 29 листопада 2024 року № 529 (далі - Положення).

 

1.3. Засади розроблено з метою визначення зборами суддів Шаргородського районного суду Вінницької області (далі–суд) правил застосування Положення з урахуванням юрисдикції та інстанційності суду, норм процесуальних кодексів та законів України.


1.4. У суді використовується комп'ютерна програма "Д-3", розроблена

адміністратором автоматизованої системи для загальних судів.

 

 

2. Функціональні обов’язки, права користувачів автоматизованої системи

 

Функціональні обов'язки, права користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї в суді визначаються на підставі наказів керівника апарату.

 

Реєстрація вхідної кореспонденції, яка потребує створення  обліково-статистичної картки на  справу (клопотання, скаргу, заяву) та здійснення автоматизованого розподілу між суддями припиняється за годину до закінчення робочого часу кожного робочого дня.

 

3. Особливості розподілу справ між суддями

 

Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженими на підставі наказу керівника апарату суду особами, відповідальними за здійснення автоматизованого розподілу судових справ за правилами, встановленими Положенням про АСДС та цими Засадами з урахуванням спеціалізації суддів.

 

З метою виконання завдань кримінального провадження, дотримання норм Кримінального процесуального кодексу України щодо прийому та розгляду в розумні строки клопотань органів досудового розслідування: про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (в тому числі тих, які вже перебувають в провадженні суду та по яким слідчим суддею надано дозвіл на затримання) та скарг щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, в суді встановлюється чергування для слідчих суддів та працівників апарату суду у вихідні та святкові дні. У дні чергування автоматизований розподіл (повторний автоматизований розподіл (за розпорядженням керівника апарату суду або на підставі судового рішення у випадках, передбачених законодавством) цих клопотань здійснюється на слідчого суддю, який визначений в затвердженому головою суду графіку чергувань.

 

Автоматизований розподіл судових справ за індексом 2-а, пов'язаних із виборчим процесом, процесом проведення референдуму здійснюється без урахування спеціалізації.

 

Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів, при автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою визначається головуючий суддя. Після визначення головуючого судді автоматизованою системою визначається склад колегії суддів із числа всіх суддів суду з урахуванням спеціалізації.

 

У разі необхідності розгляду судової справи колегією суддів після проведення автоматизованого розподілу судової справи між суддями на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду  на виконання службової записки головуючого судді здійснюється повторний автоматизований розподіл судової справи з метою збільшення складу суду у порядку, передбаченому  у підпункті 2.3.21 пункту 2.3 Положення про АСДС.

 

Визначення присяжних відбувається за правилами, встановленими Положенням про АСДС.

 

Не розподіляються на суддю, слідчого суддю, який перебуває в нарадчій кімнаті, справи, що підлягають невідкладному розгляду (включаючи випадки передачі справи раніше визначеному у складу суду), зокрема:

 

  • клопотання про проведення обшуку, огляду;
  • клопотання про проведення слідчого експерименту;
  • скарги щодо захисту прав людини – ст. 206 КПК України;
  • заяви про забезпечення позову до надходження позовної заяви;
  • подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України;
  • подання про примусове проникнення до житла;
  • заяви про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства;

Не розподіляються за два робочих дні до початку відпустки, відрядження на раніше визначеного в рамках одного кримінального провадження слідчого суддю клопотання слідчого, прокурора чи адвоката, скарги на дії, рішення чи бездіяльність слідчого, прокурора.

 

У разі якщо на слідчого суддю, у період перебування його в нарадчій кімнаті на строк менше 3-х днів, розподілено клопотання про обрання запобіжного заходу стосовно затриманої особи, строк затримання якої закінчується раніше аніж суддя вийде з нарадчої кімнати,  питання передачі такого клопотання на повторний автоматизований розподіл вирішується зборами суддів суду.

 

Передача невирішених судових справ від судді на повторний автоматизований розподіл здійснюється, крім випадків передбачених законом, у разі прийняття зборами суддів відповідного рішення про встановлення переліку конкретних справ, розгляд яких не може бути продовжено суддею. У такому випадку збори суддів скликаються у термін, визначеним чинним законодавством за ініціативою голови суду на підставі повідомлення такого судді чи на підставі інших даних, які вказують на винятковість випадку (довідку про хворобу, рішення ВРП про відсторонення від посади, наказ про довгострокове відрядження тощо).

 

У разі надходження заяви про відвід (самовідвід) судді, слідчому судді, такі заяви розподіляються шляхом проведення автоматизованого розподілу між всіма суддями суду, без врахування спеціалізації, відповідно до вимог процесуального законодавства.

 

У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) повторний автоматизований розподіл справи або заміна судді, який входить до складу колегії суддів здійснюється без розпорядження керівника апарату, на підставі судового рішення про відвід (самовідвід) судді, слідчого судді.

 

З метою забезпечення виконання вимог ч. 4 ст. 81 КПК України заяви про відвід слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово по кримінальному провадженню (крім колегіального розгляду справи),  після реєстрації на реєстраційній картці вхідного документу невідкладно передаються судді, який здійснює провадження для прийняття рішення щодо порядку розгляду такої заяви: залишення такої заяви без розгляду (при наявності ознак зловживання правом на відвід) або її передачі для визначення судді відповідно до ч. 1 ст. 81 КПК України з урахуванням цих Засад.

 

З метою дотримання розумних строків розгляду справи та на виконання вимог ч. 1 ст. 76 КПК України, в разі надходження обвинувального акту, коли мало місце об’єднання матеріалів кримінального провадження на стадії досудового розслідування, про що наявна інформація в реєстрі досудового розслідування (номери ЄРДР), перед розподілом справи (за індексом «1-кп») до неї приєднуються обліково-статистичні картки (за індексом «1-кс»), в яких визначений слідчий суддя протоколом автоматичного розподілу слідчого судді, які були створені під час досудового розслідування і мають відношення до такого обвинувального акту (за номерами ЄРДР, зазначеними в реєстрі досудового розслідування) з метою виключення суддів, що приймали участь під час досудового розслідування.

 

 

4. Правила здійснення автоматизованого розподілу судових справ між суддями

 

Автоматизований розподіл судових справ здійснюється за правилами, встановленими Положенням.

 

Визначення суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, здійснюється згідно з вимогами підпункту 2.3.3 пункту 2.3 Положення про АСДС (окрім розподілу судових справ перед відпусткою, якщо її тривалість встановить менше п’яти календарних днів), з врахуванням цих Засад  та правил поєднання судових справ.

 

Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за два робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше п’яти календарних днів (за наявності наказу голови суду).

 

Відповідальна особа апарату суду щоденно перевіряє актуальність інформації в табелі обліку використання робочого часу суддів в автоматизованій системі документообігу суду та в разі будь-яких змін заносить дані щодо відсутності судді на роботі невідкладно.

 

У разі хвороби або іншої надзвичайної події, суддя повинен невідкладно прийняти заходи щодо повідомлення про свою відсутність голову суду або працівника апарату суду, відповідального за ведення обліку робочого часу з вказівкою на причини та орієнтовний час відсутності на роботі.

 

Інформація про перебування судді в нарадчій кімнаті заноситься до табеля обліку використання робочого часу суддів, якщо вона триває більше 3-х робочих днів, а щодо справ, вказаних в розділі 3 даних засад, які підлягають негайному вирішенню -  якщо суддя перебуває в нарадчій кімнаті до кінця робочого дня, в який надійшли ці матеріали.

 

Інформація про відгули суддів заноситься до табеля обліку використання робочого часу у вигляді відмітки (І) та окремо до розділу «Інше», а в примітках позначається дата та номер наказу.

 

5. Розподіл судових справ шляхом передачі раніше визначеному судді, слідчому судді, колегії суддів.

 

Передача судової справи (матеріалів кримінального провадження) раніше визначеному судді, слідчому судді, колегії суддів проводиться щодо:

 

1) клопотань (подань), заяв (крім заяв про відвід (самовідвід) судді (слідчому судді) та скарг, які надійшли у межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР).

 

У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі слідчого судді у випадках надходження клопотань (подань), заяв та скарг по одному кримінальному провадженню, наступний слідчий суддя для розгляду подальших клопотань (подань), заяв та скарг в межах цього кримінального провадження обирається шляхом автоматизованого розподілу між всіма слідчими суддями, що мають повноваження на час розподілу з врахуванням визначеної спеціалізації.

 

Після того, як відпадуть обставини, за яких було визначено наступного слідчого суддю в межах одного кримінального провадження, всі клопотання (подання), заяви та скарги по цьому провадженню, що надходять до суду,  передаються раніше визначеному слідчому судді».

 

2) судових справ, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування судових рішень, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також судових рішень, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи.

 

У разі, якщо суддя, судове рішення якого скасоване, на момент повернення справи з суду апеляційної чи касаційної інстанцій не працює в цьому суді або таку судову справу неможливо передати судді з підстав, зазначених у пункті 2.3.3 Положення про АСДС така справа передається на повторний автоматизований розподіл за розпорядженням керівника апарату суду.

 

За відсутності технічної можливості автоматичного виключення судді відповідно до вимог ст. 37 ЦПК України, ухвалу про закриття провадження у справі якого скасовано, під час реєстрації судової справи після повернення її із суду апеляційної чи касаційної інстанцій, відповідальний за здійснення автоматизованого розподілу судових справ відповідальний працівник вносить інформацію про цього суддю у підпункт «Судді, які не мають права брати участь у розгляді» розділу "Судді" обліково-статистичної картки на справу, та складає відповідну довідку.

 

3) заяви або клопотання, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення;

 

4)повернення судового збору;

 

5) заяви про перегляд заочного рішення;

 

6) заяви та клопотання з процесуальних питань, пов’язаних з виконанням судових рішень, подані до суду, що розглядав справу;

 

7) матеріалів кримінального провадження щодо особи, стосовно якої вже здійснюється судове провадження, у випадку, передбаченому частиною другою статті 334 Кримінального процесуального кодексу України;

 

8) зустрічних позовів та позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у судовій справі, у якій відкрито провадження;

 

9) заяв про відновлення втраченого судового провадження;

 

10) заяв про забезпечення позову, доказів, поданих після подання позовної заяви;

 

11) заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за виключенням випадків, визначених законом;

 

12) позовних заяв, які надійшли після подання до суду заяви про забезпечення позову доказів;

 

13) справ про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила декілька адміністративних правопорушень, якщо такі справи ще не розглянуті;

 

14) справ про адміністративні правопорушення, які поверталися суддею на доопрацювання.

 

У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді у випадках, передбачених пунктами 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14 розділу 5 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, такі судові справи та матеріали підлягають автоматизованому розподілу між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу з врахуванням визначеної спеціалізації.

 

У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді у випадках, передбачених пунктами 3, 5, 8, 9, 11 розділу 5 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду вони розподіляються раніше визначеному судді, навіть за відсутності на час реєстрації справи такого судді на роботі.

 

 

6. Коефіцієнт адміністративних посад

 

В автоматизованій системі документообігу суду для суддів, які займають адміністративні посади  встановлюються наступні коефіцієнти адміністративних посад:

- голова суду – 1;

 

 

7. Спеціалізація суддів з розгляду судових справ

 

В суді діє спеціалізація суддів із здійснення кримінальних проваджень відносно неповнолітніх та обираються слідчі судді, які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, передбаченому процесуальним законом

 

Автоматизований розподіл судових справ між суддями (колегіями суддів) здійснюється з урахуванням спеціалізації суддів, у тому числі спеціалізації зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.

 

За допомогою автоматизованого розподілу визначається також запасний суддя та слідчий суддя.

 

 

8. Автоматизований розподіл судових справ між суддями після відновлення роботи автоматизованої системи

 

В разі знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять днів такі випадки фіксуються відповідними актами в порядку, передбаченому пунктом 2.3.49 Положення.

 

У разі настання вище перелічених обставин, розподіл судових справ, які за законом мають розглядатись невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи про встановлення або усунення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання, вирішення питання застосування запобіжного заходу у виді взяття під варту, клопотання слідчого, прокурора про забезпечення кримінального провадження, клопотання про проникнення у житло, обшук чи огляд житла, скарги щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в порядку ЦПК України тощо) проводиться керівником апарату  (чи особою, що виконує його обов’язки) між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації. 

 

Розподіл судових справ за індексом 2-а, пов'язаних з виборчим процесом, в такому випадку проводиться керівником апарату (чи особою, що виконує його обов’язки) між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження таких справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів без урахування спеціалізації.